اجرای طرح نظریه مردم‌سالاری علمی در راستای تعالی علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی

 

دکتر خسروپناه در دانشگاه آزاد سمنان تأکید کرد
معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی، طرح نظریه مردم‌سالاری علمی را از اقدامات این معاونت در راستای تعالی علوم انسانی این دانشگاه عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از واحد سمنان، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه در جلسه هم‌اندیشی با اعضا هیأت اندیشه‌ورز و استادان علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان، سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را عارف مجاهد توصیف و با بیان ویژگی‌های این سردار جان‌برکف گفت: صلابت نظامی که از این شهید والامقام شاهد بودید از رابطه خاص خود با خدا، ارتباط بسیار عادی با مردم، انس معرفتی با قرآن، نهج‌البلاغه و صحیفه حکایت داشت.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه سردار شهید سلیمانی شعار پیوند دانشگاه با جامعه را عملی کرده بود، افزود: شهید حاج قاسم ارتباط وثیقی بین نیازهای خود با دانشگاه برقرار کرد و در امور مختلف فنی و نظامی از نخبه‌های دانشگاهی استفاده می‌کرد.

دکتر خسروپناه با بیان اینکه حاج قاسم و معاونانش شخصیت‌های کم‌نظیر و انسان‌های عارف‌مسلک مجاهدند، تصریح کرد: انسان‌هایی که خلیل‌الله هستند، تا خودشان اراده نکنند از این عالم پر نمی‌کشند. سردار سلیمانی خودش خواست برود و خداوند بهترین نعمت را که شهادت بود، نصیبش کرد.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی بحث علوم شناختی را جدی دانست و با اشاره به اراده ورود دانشگاه آزاد اسلامی به این عرصه تأکید کرد: در حوزه علوم شناختی باید با کار جدی مباحثی نظیر روانشناسی شناختی، جامعه‌شناسی شناختی، مدیریت شناختی و گرایش‌هایی از این قبیل را عملیاتی کنیم.

وی روزآمدی، بومی‌سازی و حکمی سازی را سه مؤلفه اصلی در راستای تعالی علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی برشمرد و گفت: معاونت علوم انسانی و هنر باید معاونتی چابک و با کمترین نیرو اداره شود. بنا نداریم در این معاونت کار سخت انجام دهیم، ستاد باید ستادی کند و صف باید کار عملیاتی انجام دهد، وقتی این رویکرد حاکم باشد، ما نیاز به مجموعه وسیعی نداریم.

دکتر خسروپناه طرح نظریه مردم‌سالاری علمی را از دیگر تصمیمات و اقدامات در راستای تعالی علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد و تشکیل هیأت های اندیشه‌ورز متشکل از اعضای هیأت علمی واحدهای استانی را در راستای محقق ساختن این نظریه دانست و افزود: هیأت اندیشه‌ورز باید اتاقی باشد که در آن باز و با اعضای هیأت ‌علمی مرتب ارتباط گرفته و با استفاده از نظرات آنان پیشنهاد اندیشه ورزانه و کارشناسانه بدهند.

وی با بیان این نکته که کار هیأت اندیشه‌ورز اجرایی نیست و مانند مرکز تعالی کار محتوایی می‌کند، خاطرنشان کرد: معاونت علمی در استان کار اجرایی انجام می‌دهد، ولی این کار اجرایی باید عقبه اندیشه ورزی داشته باشد که در استان‌ها شکل دادیم.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی از تشکیل 34 هیأت اندیشه‌ورز در سطح کشور خبر داد و درباره اولویت‌های تعریف‌شده گفت: اولویت اول را به ساماندهی مجلات اختصاص داده و توانمندسازی استادان اولویت بعدی ماست.

دکتر خسروپناه با بیان اینکه توانمندسازی استادان در بحث پژوهش جدی است، برگزاری کارگاه‌های توانمندسازی برای انجام کار پژوهشی و تدوین مقالات را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: این توانمندسازی رکن دیگری است که در ارتقای اساتید می‌تواند به ما کمک کند.

وی توجه به موضوع رساله و پایان‌نامه‌ها را از دیگر موارد مهم در بحث تعالی دانست و تصریح کرد: سامانه پژوهش‌یار در این موضوع کمک زیادی می‌کند.

در این جلسه که با حضور دکتر عبدالله خالصی دوست رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان، حجت‌الاسلام رضا کهساری رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان، اعضای هیأت اندیشه‌ورز استان و جمعی از اعضا هیأت ‌علمی برگزار شد، شرکت‌کنندگان با بحث و تبادل‌نظر به طرح دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.

کلیه حقوق متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود می باشد
اجرا و پشتیبانی توسط: شرکت نوید ایرانیان