توسعه عرصه‌های بالینی در حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

 

دکتر نفر در شورای مرکزی معاونان علوم پزشکی دانشگاه آزاد تاکید کرد
 معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی بر توسعه فیلدها و عرصه های بالینی در حوزه علوم پزشکی تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، نخستین شورای مرکزی معاونان علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر محسن نفر معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، مدیران کل و معاونان علوم پزشکی استانها امروز در سازمان مرکزی برگزار شد.

دکتر نفر معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در این نشست با تاکید بر اینکه برنامه ها و سیاست های معاونت علوم پزشکی باید توسط معاونان علوم پزشکی در استان ها اجرایی و عملیاتی شود، گفت: امیدوارم برگزاری این گونه جلسات به توسعه علوم پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی منجر شود و نتایج پرباری داشته باشد.

وی با اشاره به سند آمایش سرزمینی حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار داشت: براساس این سند مناطق آمایشی علوم پزشکی دانشگاه و استانهای مستقر در هر منطقه کلان آمایشی مشخص شده و دانشگاه آزاد اسلامی دارای ۱۰ منطقه آمایشی در حوزه علوم پزشکی است.

دکتر نفر بر توسعه رشته های مختلف علوم پزشکی در مقاطع کارشناسی و ارشد تاکید کرد و افزود: روسا و معاونان علوم پزشکی استان‌های دانشگاه آزاد اسلامی تنها بر روی اخذ مجوز رشته پزشکی عمومی تمرکز نکنند، بلکه به دنبال توسعه دیگر رشته‌های علوم پزشکی در مقطع تحصیلات تکمیلی از جمله کارشناسی ارشد و دکترا نیز باشند. توسعه رشته های پزشکی از ملاک‌های ارزیابی عملکرد روسای استان‌هاست.

معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با بیان اینکه اداره برخی از بیمارستانهای دانشگاه آزاد اسلامی را به هیات عامل سپردیم، خاطرنشان کرد: هدف از این کار انفکاک بیمارستان‌ها از قوانین دست و پاگیر و سازوکارهای سخت و پیچیده و همچنین خودگردانی و عدم وابستگی به بودجه دانشگاه است.

دکتر نفر با تاکید بر توجه ویژه به فیلدهای آموزشی و بالینی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی گفت: برای تربیت دانشجویان متخصص و متبحر نیازمند توسعه عرصه های بالینی هستیم تا دانشجویان در طول دوران تحصیل با کیس های مختلف برخورد کنند. ‌امیدوارم با برنامه ریزی و بودجه نویسی مناسب توسط هیات عاملین برخی از بیمارستان های دانشگاه زمینه مناسب برای عرصه های بالینی دانشجویان فراهم شود.

دکتر امین قاسم بگلو مدیر کل توسعه خدمات سلامت علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این نشست به ارائه کلیات سند آمایش سرزمینی حوزه علوم پزشکی دانشگاه پرداخت و گفت: براساس این سند واحدهای مجری رشته های علوم پزشکی را منطقه بندی کردیم و با توجه به مزیت های منطقه ماموریت‌های را تدوین کردیم.

وی ادامه داد: توسعه دانش گیاهان دارویی و تولید داروهای گیاهی، توسعه دانش و ظرفیت ارائه خدمات سلامت به ویژه در بیماری سرطان و توسعه دانش فناوری سلامت را به منطقه یک شامل استان‌های مازندران، گیلان، گلستان و سمنان واگذار کردیم.

دکتر بگلو با بیان اینکه کلیه مناطق در سند آمایشی سرزمینی علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی دارای ماموریت‌های مشترک هستند، اظهار داشت: ارتقاء هرم هیات علمی، بهبود کمی و کیفی فرآیندهای آموزشی، ایجاد و گسترش رشته های مرتبط با حوزه علوم پزشکی، توسعه کمی و کیفی خدمات سلامت، توسعه فعالیت های بین المللی، توسعه مرزهای دانش و بسترسازی پژوهش های کاربردی، خلق ثروت دانش بنیان در حوزه سلامت و ... از جمله ماموریت‌های مشترک است.

دکتر فرهاد ادهمی مقدم مدیر کل آموزش و امور دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین در ادامه این نشست گفت: 15 دانشکده پزشکی داریم که 11 دانشکده اعتباربخشی آموزشی شده اند و مابقی تا پایان سال جاری اعتباربخشی می شوند.

دکتر عباس احمدی سرپرست دفتر توسعه پژوهش و فناوری علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این نشست به شورای سیاستگذاری داروهای گیاهی اشاره و تصریح کرد: این شورا متشکل از متخصصان کشاورزی و شیمی دارویی، پزشکان، داروسازان، طب سنتی و ... است.

وی افزود: تاکنون 32 داروی گیاهی از بین 350 گونه گیاهی استخراج شده که به واحدهای دانشگاهی برای فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی ابلاغ شده است.

کلیه حقوق متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود می باشد
اجرا و پشتیبانی توسط: شرکت نوید ایرانیان